اخبار

اتوبوس و مترو برای دانش آموزان و دانشجویان رایگان شد

رایگان شدن مترو و اتوبوس برای دانش‌آموزان و دانشجویان در ۱۵ روز اول مهر

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با دوفوریت اصلاحیه ارائه بسته تشویقی حمل‌ونقل عمومی شهر تهران برای بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس ۱۴۰۲ موافقت کردند و برمبنای آن بلیط مترو و اتوبوس در ۱۵ روز اول مهر رایگان خواهد بود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، در جریان یکصدوهفتادوهشتمین جلسه شورای اسلامی شهر تهران، دوفوریت لایحه اصلاحیه ارائه بسته تشویقی حمل‌ونقل عمومی شهر تهران برای بازگشایی دانشگاه‌ها و مدارس ۱۴۰۲ در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار گرفت.

علیرضا زاکانی؛ شهردار تهران در ارتباط با دوفوریت لایحه اشاره‌شده اظهار کرد: با توجه به شعار امسال، در جهت ایجاد تسهیل‌گری در تولید و رفاه زندگی مردم، از طرفی مهار تورم و رشد تولید، همه دستگاه‌ها یک مسئولیت خطیر در جهت تحقق شعار سال دارند، در همین ارتباط نیز شهرداری تهران اقداماتی را انجام داده است.

وی تصریح کرد: یکی از موضوعاتی که شهرداری تهران در آستانه سال تحصیلی به آن پرداخته است موضوع ارائه خدمات ویژه در حوزه حمل‌ونقل به دانش‌آموزان و دانشجویان است؛ البته ناگفته نماند که در همین ارتباط مدیریت شهری در سنوات گذشته تخفیف ۵۰درصدی را برای دانش‌آموزان و دانشجویان در نظر گرفته بود ولی امسال بنا داریم با مساعدت شورای شهر تهران در مدت یک ماه خدمات رایگانی را در بخش مترو و اتوبوس ارائه کنیم.

اتوبوس و مترو برای دانش آموزان و دانشجویان رایگان شد

شهردار تهران ادامه داد: در همین ارتباط جلسات متعددی با سازمان فاوا، مترو و اتوبوسرانی برگزار شده است و زیرساخت‌های لازم جهت ارائه خدمات رایگان به دانش‌آموزان و دانشجویان همزمان با سال تحصیلی انجام شده است و عملاً مشکلی در ارائه خدمات وجود ندارد.

زاکانی در ارتباط با ضرورت دوفوریت بودن لایحه اشاره‌شده تصریح کرد: با توجه به اینکه در یکی دو هفته گذشته ما درگیر مراسم اربعین بودیم و با توجه به نزدیک شدن سال تحصیلی، این لایحه به‌صورت دوفوریت به شورای شهر تهران تقدیم شده است و انتظار ما این است که اعضای شورا با دوفوریت این لایحه موافقت کنند.

وی همچنین درباره کیف پول شهروندی ابراز کرد: در قالب این کیف پول، بنا داریم خدمات مختلف در مجموعه‌های شهرداری تهران از جمله میادین، شرکت اتوبوسرانی، مترو  و پسماند را از طریق کیف پول به شهروندان ارائه کنیم و این کیف پول نیز همزمان با سال تحصیلی جدید رونمایی خواهد شد.

شهردار تهران با یادآوری اینکه کل درآمد شرکت مترو در ماه ۱۵۰ میلیارد تومان و اتوبوس ۴۵ میلیارد تومان است، اظهار کرد: بر اساس آماری که داریم سال گذشته ۴ درصد دانش‌آموزان از مجموعه مترو و اتوبوس استفاده کرده‌اند.

زاکانی همچنین از تخفیف ۳۰درصدی برای افرادی که از کیف پول شهروندی استفاده می‌کنند خبر داد و گفت: کسانی که از این کیف پول استفاده کنند، از این تخفیف بهره‌مند خواهند شد.

در ادامه برخی از اعضای شورای شهر به‌عنوان موافق و مخالف این لایحه صحبت کردند که در نهایت با پیشنهاد ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا قرار بر این شد با توجه به نزدیک شدن سال تحصیلی دوفوریت این لایحه برای مدت ۱۵ روز به تصویب شورای شهر تهران برسد و برای ۱۵ روز باقیمانده از مهرماه (از شانزدهم تا سی‌ام مهرماه) لایحه اشاره‌شده به‌صورت یک‌فوریتی در دستور کار اعضای شورای شهر تهران قرار بگیرد.

با موافقت اعضای شورای شهر تهران بلیط مترو و اتوبوس برای دانش‌آموزان و دانشجویان از اول تا ۱۵ مهرماه به‌صورت رایگان خواهد بود.

 

بلیت‌ رایگان مترو دانش‌آموزان چگونه توزیع می‌شود؟

(۱۴۰۲/۰۵/۲۱) مدیرکل حمل‌ونقل عمومی شهرداری تهران اعلام کرد که کارت بلیت‌های رایگان دانش آموزان و دانشجویان از اول تا پایان مهرماه قابل استفاده است.کارت بلیت مربوطه برای این گروه پیش بینی شده که تا ۳۱ شهریور در دفاتر خدمات الکترونیک باید حاضر شوند. کارت‌ها به نشانی که دانش آموز اعلام کرده فرستاده می‌شود.

مدیر کل حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از رایگان شدن وسایل حمل و نقل برای دانش آموزان و دانشجویان خبر داد.

مهدی گلشنی مدیر کل حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران گفت: ستاد استقبال از مهر تشکیل شده تا در حوزه‌های مختلف شهری آمادگی برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها داشته باشیم. کمیته حمل و نقل و ترافیک ستاد استقبال از مهر فعال است که پیشنهاد شناور سازی ساعت کاری ادارات و فعالیت مدارس را برای کاهش بار ترافیکی داده ایم.

مدیر کل حمل و نقل عمومی شهرداری تهران گفت: شناور سازی ساعت کاری بر کاهش فشار بر حمل و نقل عمومی هم تاثیر گذار بوده است و شاهد ۱۰ درصد حجم مسافر در ساعات پیک مصرف بودیم.

وی ادامه داد: دغدغه آموزش و پرورش مادران شاغلی هستند که باید فرزندان خود را به مدرسه ببرند. اما این شناور سازی به مادران این امکان را می‌دهد تا هم فرزندان را سر وقت برسانند و هم خودشان به موقع به سر کار بروند.

گلشنی افزود:، چون برخی از دستگاه‌ها ممکن است شناور سازی را اعمال نکنند جای نگرانی برای بروز برخی مشکلات برای والدین دارای فرزند مدرسه‌ای وجود دارد.
وی افزود: بازار‌های میوه و تره بار همیشه ساعت ۸ شروع به کار می‌کنند که در حال رایزنی هستیم که از ۸ و نیم شروع شود. در مراکز دانشگاهی درصدد هستیم ۱۰ روز تدریس اولیه مجازی شود و به طور کلی درصدد هستیم که ساعت شروع آن‌ها هم از ۸ به ۸ و نیم تغییر پیدا کند البته این موضوع با موافقت وزارت علوم انجام خواهد شد.

گلشنی در ادامه باین کرد: در بحث ناوگان اتوبوس رانی ۴۳۰ دستگاه در حال اورهال است که تا پایان شهریور به مدار اضافه می‌شود و در حال جذب ۱۰۰ نفر راننده هم هستیم. ۲ هزار دستگاه قرارداد برای خرید اتوبوس‌های جدید داریم که از شهریور و مهر کم کم به سیستم اضافه می‌شود و تا یک و نیم سال بعد تمام این اتوبوس‌ها به چرخه اضافه می‌شوند. تا پایان شهریور ۱۲ دستگاه ران قطار اورهال شده تا به سیستم اضافه می‌کنیم که کار ۶ دستگاه انجام شده است. ۱۵۰ دستگاه ون به ناوگان تاکسیرانی تا پایان شهریور اضافه می‌کنیم.

وی در پایان گفت:  دانش آموزان و دانشجویان را در مهر ماه می‌توانند از مترو و اتوبوس  رایگان استفاده کنند. شناور سازی ساعت کاری ادارات باعث کاهش ۱۵ درصد ترافیک شد

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا