رژیم و تغذیهسبک زندگیسلامت و پزشکی

درمان سنتی و غذاهای مناسب عفونت میکروبی معده

درمان سنتی و غذاهای مناسب عفونت میکروبی معده

عفونت معده ؛ هلیکوباکتر پیلوری یا اچ پیلوری یک باکتری است که می تواند در معده شما زندگی کند و زمانی که وارد بدن می شود، می تواند باعث عفونتی شود که ممکن است منجر به مشکلات جدی مانند زخم شود. زمانی که با پیلوری سر و کار دارید ممکن است ترسناک باشد، اما لازم نیست نگران باشید. شما می توانید به طور طبیعی با استفاده از درمان های خانگی و یک رژیم غذایی سالم خود را درمان کنید با این حال، اگر علائم جدی دارید و یا عفونت تان پس از درمان های خانگی ادامه پیدا کرد به پزشک تان مراجعه کنید.
در مطلب علائم و درمان “هلیکوباکتر پیلوری معده” در بخش قبلی سلامت بهتامگ توضیحات کاملی در مورد علل ، علائم ، روند و جزئیات این بیماری توضیح دادیم و برخی از درمان های خوراکی را نیز معرفی کردیم که در ادامه همان مطلب امروز قصد داریم سری به داروخانه طب سنتی زده و درمان های گیاهی عفونت معده را بگوییم.

درمان های طبیعی و گیاهی برای خلاص شدن از عفونت معده

1. پروبیوتیک ها:

مصرف روزانه مکمل های پروبیوتیک به همراه داروهای تجویزی می تواند مفید باشد و همچنین می توانید منابع طبیعی پروبیوتیک ها را مثل ماست یا کفیر بخورید وفقط این ها را بعد از مشورت با پزشکتان مصرف کنید و در صورت موافقت و تجویز این کار را روزانه انجام دهید.

2. چای سبز:

شما می توانید روزانه دو بار چای سبز بنوشید.مشخص شده است که برخی از ترکیبات چای سبز اثر ضد باکتری بر روی نژادهای پیلوری نشان داده اند، در نتیجه مصرف منظم چای سبز می تواند در پیش گیری و نیز درمان عفونت های میکروبی معده کمک کند.

3. عسل:

روزانه یک تا دو قاشق چای خوری عسل را به چای یا آب میوه خود اضافه کنید و همچنین می توانید عسل را مستقیماً مصرف کنید و این کار را روزانه 1 تا 2 بار انجام دهید.

خواص ضدمیکروبی عسل می تواند برای درمان عفونت میکروبی معده مورد استفاده قرار گیرد و همچنین زمان ریکاوری را کاهش دهد.

4. روغن زیتون:

شما می توانید هر روز این کار را 1 – 2 بار انجام دهید. پلی فنول های موجود در روغن زیتون فعالیت هایی را نشان می دهند که می توانند به رهایی از نژادهای مقاوم در برابر آنتی بیوتیک کمک کنند.

پیشنهاد به شما :خواص زیتون معجزه‌گر برای مردان و زنان

5. آلوئه ورا:

یک برگ آلوئه ورا بخورید و ژل آن را با استفاده از یک قاشق بیرون بیاورید و ژل را با یک فنجان آب ترکیب کنید، شما هم چنین می توانید هر گونه آب میوه و یا عسل را به مخلوط اضافه کنید و این آب آلوئه ورا را هر روز یا یک روز در میان برای چند هفته بنوشید.

ژل آلوئه ورا اثرات ضد میکروبی بر عفونت میکروبی معده را نشان می دهد و همچنین ممکن است به خوبی به عنوان درمان کمکی در ترکیب با دیگر آنتی بیوتیک ها عمل کند.

6. ریشه شیرین بیان:

یک تا دو قاشق چای خوری ریشه گیاه شیرین بیان را به یک فنجان آب اضافه کنید و آن را در یک قابلمه بریزید و بجوشانید و سپس صافش کنید و بگذارید خنک شود و بعد آن را بنوشید و برای داشتن بهترین نتیجه 1 – 2 بار در روز آن را مصرف کنید .

شیرین بیان دارای اثر ضد عفونی است که می توانند به درمان و جلوگیری از عفونت کمک کنند.

7. سیاه دانه:

شما می توانید هر روز این مخلوط را یک بار مصرف کنید تا علائم شما را بهبود دهد. یک مخلوط از سیاه دانه و عسل که خاصیت ضد عفونی و ضد سوء هاضمه دارند، می توانند به ریشه کنی عفونت میکروبی معده کمک کنند.

8. زردچوبه:

هر روز و برای حداقل یک هفته روزی یک مرتبه داخل غذا یا به صورت دستورات چای و شیر زردچوبه مصرف کنید.

جز اصلی زرد چوبه، کورکومین است و کورکومین دارای خاصیت ضد عفونی و تقویت کننده سیستم ایمنی بدن است که ممکن است در درمان عفونت میکروبی معده کمک کند.

9. زنجبیل:

به اندازه 3 سانت از زنجبیل خرد شده را به یک فنجان آب اضافه کنید و آن را به مدت 5 دقیقه بجوشانید و بعد صافش کنید و اجازه دهید تا مدتی بماند و خنک شود و سپس مخلوط را بنوشید و شما همچنین می توانید زنجبیل را به غذا های مورد علاقه خود اضافه کرده و یا مستقیماً آن را بجوید، این مخلوط را 1 – 2 بار در روز مصرف کنید.

زنجبیل حاوی ترکیبات فنولی به نام جینجرلوس است که اثری ضد عفونی دارد و مصرف روزانه آن ممکن است به مهار رشد عفونت میکروبی معده کمک کند. به ویژه نژاد Cag A + B.

10. شیر:

لاکتوفرین که در شیر انسان و گاو یافت می شود، فعالیت بازدارنده ای در برابر عفونت میکروبی معده نشان داده است. یک مطالعه از ترکیبی از آنتی بیوتیک ها و لاکتوفرین از شیر گاو استفاده کرد که منجر به ریشه کنی 100% پیلوری در 150 نفر شد.

همچنین، یک ترکیب به نام ملانویدین برای مهار رشد باکتری عفونت میکروبی معده نیز موجود است. ملانویدین ترکیبی است که با یک واکنش شیمیایی بین لاکتوز شکر و یک پروتیین به نام کازئین در شیر و محصولات لبنی ایجاد می شود.

11. روغن علف لیمو:

2 – 3 قطره روغن علف لیمو و یک قاشق سوپ خوری روغن نارگیل را با یکدیگر ترکیب کنید و آن را به شکم خود بمالید و اجازه دهید 20 تا 30 دقیقه بماند و سپس با آب بشویید، شما همچنین می توانید یک قطره روغن علف لیمو را با یک دیفیوزر که پر از آب است ، استنشاق کنید.

هر روز این کار را 1 – 2 بار انجام دهید.

12. اسید های چرب اشباع نشده امگا 3:

اسیدهای چرب امگا 3 و اسید های چرب اشباع نشده امگا 3 به عنوان درمان درمان عفونت میکروبی معده مشخص شده اند.

یکی از انواع اسیدهای چرب امگا 3 بنام دوکوساهکسینوئیک اسید (DHA) مورد توجه ویژه ای در تحقیقات این بیماری قرار گرفته است و مطالعه اخیر نشان داد که دوزهای بالاتر DHA، موجب کاهش بیشتر باکتری عفونت میکروبی معده در غذاهای آزمایشگاه شده است.

13. آویشن:

آویشن فقط یک چاشنی خوش مزه برای شام شما نیست، بلکه یکی از قوی ترین آنتی باکتری های طبیعی نیز هست و مطالعه ای نشان داد که عصاره آویشن یک اثر مهاری قوی بر عفونت میکروبی معده دارد و همچنین رشد و فعالیتش را کاهش می دهد.

14. روغن نارگیل:

روغن نارگیل خالص را به مدت 10 تا 15 دقیقه در دهان خود نگه دارید و سپس به بیرون تف کنید و بعد مانند همیشه مسواک و نخ دندان بزنید.

هر روز این کار را انجام دهید، ترجیحاً هر روز صبح.

روغن نارگیل می تواند به دلیل اثرات ضد میکروبی اش، برای خلاص شدن از شر میکروب های خوراکی مفید باشد.

15. آب کرنبری بنوشید:

اب کرنبری به نظر می رسد که از اتصال باکتری ها به معده جلوگیری یا آن ها را مهار می کند؛ یک مطالعه 250 میلی لیتر آب کرنبری را هر روز توصیه می کند و این مطالعه فقط 14 % موفقیت بعد از 90 روز را داشت، بنابراین احتمالاً بهتر است سایر رویکردها را نیز در بر داشته باشیم.

16. مکمل های غذایی کره ای را در نظر بگیرید:

جینسینگ قرمز کره ای اثرات ضد عفونی میکروبی معده را در حیوانات آزمایشگاهی نشان داده است. جینسینگ قرمز متفاوت از جینسینگ آمریکایی است و کاربردهای متنوعی دارد.

بسیاری، از جینسینگ به عنوان جزئی موثر استفاده می کنند که د عملکرد ذهنی و جنسی را افزایش ، قند خون را کاهش و ضربان قلب را افزایش می دهند و یا فشار خون را بالا یا پایین می آورد.

اگر به امتحان جینسینگ قرمز علاقه مند هستید ابتدا با یک متخصص بهداشت و درمان آگاه صحبت کنید.

چند توصیه ساده ولی مهم برای تسریع درمان عفونت معده

نوشیدنی های الکلی مثل همیشه جز اثرات بد هیچ تاثیری در بدن ندارند در این مورد هم باید بگوییم موجب وخیم تر شدن عفونت و وضعیت معده می شوند.

نوشیدنی های کافئین دار مثل چای و قهوه می توانند باعث تشدید درد معده میشوند .

مصرف به اندازه ی میوه و سبزی تازه به ویزه آنهایی که سرشار از ویتامین C، ویتامینE (انواع مغزها و دانه های روغنی)، لیکوپن (سبزیجات و میوهایی که رنگ قرمز دارند) هستند البته تحت نظر و کنترل پزشک می تواند مفید باشد .

برخی از مواد غذایی به مقاوم شدن دیواره های معده و از بین بردن میکروب معده میشوند که از آنها می توان به زرد چوبه، عصاره زنجفیل و همچنین قره قاط اشاره کرد.

مواد غذایی دارای سولفورفان مثل انواع کلم باکتری کش قوی هستند که می توانند بر ریشه کنی هلیکوباکترپیلوری تاثیر مثبت داشته باشند.

پونه به دلیل خاصیت آنتی اکسید انی می تواند بر تخریب هلیکوباکترپیلوری تاثیر مثبت داشته باشد.

سایر نکات درمان عفونت معده

انتظار نداشته باشید آب این مشکل را درمان کند:

اگر چه هیدراته ماندن برای سلامتی شما مهم است، اما مصرف آب پیلوری و زخم های مربوط به آن را درمان نمی کند چرا که زخم ها ناشی از کمبود آب بدن نیستند.

شما هنوز هم باید حداقل 8 لیوان (1.9 لیتر) آب بنوشید تا خود را مرطوب نگه دارید.

ایمان به تاثیر سیر برای این مشکل نداشته باشید:

در حالی که سیر به خاطر فواید غذایی اش مشهور است، اما تاثیری بر عفونت میکروبی معده ندارد. خوردن سیر برای حمایت از سلامتی شما ضرری ندارد اما این وضعیت را درمان نمی کند.

اگر به آنتی بیوتیک نیاز دارید از پزشک خود درخواست کنید.

به احتمال زیاد پزشک تان آنتی بیوتیک تجویز می کند تا عفونت معده را درمان کند، چرا که این توسط باکتری ایجاد می شود و معمولاً همان زمان با 2 آنتی بیوتیک درمان می شود که در برابر این عفونت ویژه موثرتر می شود.

آنتی بیوتیک را دقیقاً همان طور که تجویز شده مصرف کنید که اغلب به مدت 2 تا 3 هفته است.

آنتی بیوتیک ها را زود قطع نکنید، حتی اگر احساس بهتری داشتید که در غیر این صورت عفونت شما ممکن است به حالت اول برگردد.

بعضی از آنتی بیوتیک های رایج مورد استفاده آموکسی سیلین، کلاریترومایسین، مترونیدازول و تترا سایکلین هستند.

داروهای کاهنده اسید به درمان معده کمک می کند تا التیام پیدا کند.

پزشک شما احتمالاً داروهایی تجویز می کند که تولید اسید یا اثرات آن را کاهش دهد که این ها شامل مهارکننده های پمپ پروتون (ppis) و مسدود کننده H2 هستند که هر دو میزان اسیدی شدن بدن شما را کاهش می دهند.

داروهایی که در ادامه آورده شده اند می توانند به التیام بدن شما کمک کنند.

برای مثال، ppis (Prilosec)، امپرازول (Prilosec)، اسومپرازول (Nexium)، و لانسوپرازول (Prevacid).

مسدود کننده های عمومی H2 شامل سیمتیدین (Tagamet) و راینتادین (Zantac) هستند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا