روانشناسی و موفقیتسبک زندگی

چندین روش قدرتمند برای توقف و ترک عادات بد

چندین روش قدرتمند برای توقف و ترک عادات بد

هر گونه عادتی که می خواهید بشکنید، مهم نیست که چقدر مشکل به نظر می رسد، باید بدانید که می توان آن را به دست آورد. شما می توانید به هر چیزی با میزان قدرت اراده، حمایت از افراد در زندگی خود و یک برنامه واقع بینانه برای عمل دست پیدا کنید.

مطالعات ثابت می کنند که بین دو تا هشت ماه طول می کشد تا یک عادت جدید در زندگی شما ایجاد شود.به این معنی است که این عادت ها نمی تواند یک شبه شکسته یا ساخته شوند و زمان بر است. فرآیند تغییر با یک فرآیند و یک برنامه صورت می گیرد. یقینا شما هم عادت های بدی دارید که بارها و بارها برای ترک آنها تلاش کرده اید اما موفق به این کار نشده اید، عادات بدی مثل:
  • کمبود ورزش
  • سیگار کشیدن
  • خوردن ناخن ها
  • شایعه پراکنی

ترک عادت های بد و جایگزینی آنها با عادات خوب

در این بخش از نمناک راهکارهایی برای ترک عادت های بد پیدا خواهید کرد. قبل از ارائه نکات قدرتمند و ساده برای شکستن عادت بد، بیایید در مورد پس زمینه اطراف آن ها بحث کنیم.

سوالات زیر را در رابطه با رفتارهای اطراف عادت بد خود بپرسید

کی شروع می شود؟

چند وقت است که این کار را می کنید؟

آیا به احساسات و عواطفتان مرتبط است؟

عزیزان شما چگونه این عادت را درک می کنند؟

چرا می خواهید متوقفش کنید؟

در قدم اول پاسخ به سوالات بالا عاملی برای تقویت شما در ترک عادات بد است، و در قدم دوم استفاده از راهکارهای ساده ای که در ادامه خواهید خواند به شما در جایگزین کردن عادات بد با عادات خوب کمک خواهین کرد.

 راهکارهایی برای ترک عادت های بد

1. عقب انداختن کارها را متوقف کنید

بیست درصد از مردم این مشکل را به طور مزمن دارند. افراد به این دلیل کار خود را به تعویق می اندازند که به درستی نمی تواند پیش بینی کنند که در آینده چه چیزی در انتظارشان است. تصور آنها این است که در یک موقعیت قرار بعدی بهتر می توانند کار خود را به پایان برسانند.

2. آن را ساده نگه دارید

سعی نکنید بیش از یک عادت را در یک زمان تغییر دهید. خیلی ساده و از کوچک ها شروع کنید و به جای آن که به عادت خود به عنوان موانع بی شماری نگاه کنید، به ساده ترین شکل آن را نگاه کنید:یک عادت که می خواهید آن را شروع کنید.

3. پشتیبانی و کمک بگیرید

زمانی که تصمیم خود را گرفتید، به افرادی در زندگیتان برنامه خود را بگویید. اخبار خوب خود را در رسانه های اجتماعی به اشتراک بگذارید و اخبار خوب را به هر شیوه ای که می توانید پخش کنید. چرا؟ گفتن به دیگران باعث می شود که شما جوابگو باشید و به احتمال زیاد موفق خواهید شد این کار را انجام دهید.

شما با ایجاد برنامه های شناخته شده تان خود را به این تغییر اختصاص می دهید و در حال ساخت یک شبکه از مردم برای حمایت از شما در زمانی که سخت است، هستید. این نوع از شبکه پشتیبانی اجتماعی، در فرآیند شکستن یک عادت بد، مهم است، مهم نیست که این عادت چقدر کوچک و جزئی است.

4. یادآور روزانه را تنظیم کنید

عادت یک عادت است، زیرا رفتار شکل گرفته است، به این معنی که در حافظه نیمه هشیار شما حک شده است و بخشی از برنامه روتین روزانه شما شده اند. در واقع، 50 % از روز ما طبق عادت ها است، به این معنی که هنگام مواجهه با محرک هایش آسان است که به یک حلقه عادت تبدیل شود.

صبر کنید آن را در خانه خود یادداشت کنید، از یک ابزار یادآوری برای موبایل خود استفاده کنید، یا یک برنامه را دانلود کنید که به شما کمک می کند در مسیر درست بمانید و آن چیزی که برای آن تلاش می کنید را انتخاب کنید.

5. محرک خود را بشناسید

برای شکستن روتین یک عادت، باید بدانید که چه چیزی باعث می شود که شما عادت کنید و در این عادت شرکت کنید. خود را آماده موفقیت کنید:

  • صادق بودن با خودتان
  • حذف محرک ها از زندگی تان در صورت امکان.
با این حال همیشه حذف محرک ها امکان پذیر نیست، مثلاً بگویید که می خواهید خوردن ناخن های خود را متوقف کنید. شما نمی توانید ناخن هایتان را حذف کنید، اما وقتی می دانید که به جای آن می توانید دستکش بپوشید یا آدامس بجوید، ادامه مسیر برایتان آسان می شود. پیدا کردن یک جایگزین برای عادتتان یک راه عالی برای توقف چرخه و تغییر عادت بد به عادت خوب است.

6. تجسم کردن

خودتان را هم در حال انجام عادت بد و هم پس از ترک عادت بد تجسم کنید ببینید که این عادت بد تا چه حد شما را سبک و سنگینی می کند. زمانی که نسخه بهبود یافته خود را تصور می کنید که عاری از یک عادت ناتوان کننده است. به خود نشان می دهید که این کار شدنی است. بنابراین حتما توجه داشته باشید که تجسم سازی نقش بسیار مهمی در ترک عادت بد ایفا می کند.

7. درد بازگشت را تصور کنید

همانطور که تصور می کنید که موفقیت چه شکلی به نظر می رسد، ممکن است تصمیم بگیرید که درد بازگشت به عادت های بد و یا مخرب را تصور کنید.

اگر موفق نباشید، عواقب آن چیست؟

آیا خطرات سلامتی وجود دارند؟

آیا شما افرادی را که دوستش دارید ناامید می کنید؟

اما درد دوباره بازگشت عادت بد ممکن است به اندازه کافی به شما انگیزه بیشتری بدهد.

8. تایید مثبت

تاییدهای مثبت، ابزارهای قدرتمندی هستند که به شما کمک می کنند این عادت بد را بشکنید. به خودتان بگویید که می توانید تغییر کنید. به خودتان بگویید که ارزش تغییر را دارید. به خودتان بگویید که فوق العاده هستید. حتی اگر زیادی به نظرتان خوش بینی است، اما به خودتان هر آنچه که نیاز دارید بشنوید را بگویید و تایید کنید. آن را بلند بگویید.

آن را یادداشت کرده و روی دیوار بزنید. چنانچه قصد ورزش کردن دارید مدام با خود تکرار کنید که پر انرژی و قوی هستید. اگر نمی خواهید شایعه پراکنی کنید، به خودتان بگویید که مورد اعتماد هستید و می توانید یک راز را در وجود خود نگه دارید. بدانید که کلمات به قدری قدرتمند هستند که باعث می شوند شما شروع به باور کردن گفته هایتان بکنید.

9. مدیتیشن انجام دهید

در تفکر قدرت زیادی وجود دارد، شکستن عادات شخصی یک فرآیند بسیار شخصی است، بنابراین منطقی به نظر می رسد که باید به اعماق خود نگاه کنید تا قدرت تغییر پیدا کنید. هیچ راه بهتری برای تمرین اعتماد به نفس وجود ندارد به جز مدیتیشن.اگر مبتدی هستید، آهسته شروع کنید. تنها بر روی تنفس خود تمرکز کنید و فرآیند یادگیری را آغاز کنید، تا افکارتان را آرام کنید. بارها در نمناک اشاره کرده ایم که نظم دادن به افکار ذهنتان به شما این امکان را می دهد که با خودتان به شیوه ای صحیح و سازنده ارتباط برقرار کنید.

10. کمال گرا نباشید

اگر کمی از مسیر دور شدید زیادی به خودتان سخت نگیرید. با پشت کار به سمت هدف خود حرکت کنید، اما اگر یک روز را از دست دادید و یا در طول راه اشتباه کردید، اجازه ندهید این کار پیشرفت شما را محدود کند. بلند شوید و بدانید که هیچ کس بی عیب و نقص نیست.

قبلاً هم این را شنیده اید که انسان ها از عادات درست شده اند. این درست است، اما به آن معنا نیست که شما اسیر عادت بد خود هستید. شما قدرت تغییر را دارید. توانایی در درون شماست. به اعماق خود بروید و بدانید که شما توانایی بسیاری از چیزها را دارید.

از نکات ساده و عمیقی که در این مطلب در اختیارتان قرار داده شد استفاده نمایید تا بتوانید عادات بد خود را به اصولی ترین شکل ممکن کنار بگذارید و این اطمینان را داشته باشید که شما توانایی تغییر در خود را دارید چرا که قدرت در درون شماست.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا