بیوگرافیبیوگرافی افراد مشهور

بیوگرافی تیمور گرگین شاعر گیلانی + علت فوت

تیمور گرگین شاعر گیلانی کیست : تیمور گرگین روزنامه نگار و شاعر معاصر متولد سال ۱۳۱۳ بوده که ساعاتی پیش در سن ۹۰ سالگی پس از تحمل یک دوره بیماری درگذشت. کیومرث مرادی در روستای چولاب کوچصفهان به دنیا امده بود، اما ساکن خمام رشت بود و در همانجا نیز از دنیا رفت.

تیمور گرگین شاعر برجسته کشورمان و از مفاخر استان گیلان به علت بیماری و کهولت سن روز پنجشنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۲ از دنیا رفت. اشعار و کتاب های وی سال ها مورد توجه شعر دوستان بود. شعر بنفشه گل تیمور گرگین از معروفترین اشعارش به شمار می آمد که خیلی‌ها ترانه‌ی معروف «بنفشه گل» او را که ناصر مسعودی خوانده، شنیده‌اند.

او دارای گواهینامه درجه یک هنری (معادل دکتری) در رشته شعر را سال ۱۳۹۹ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود

بیوگرافی تیمور گرگین شاعر گیلکی

بیوگرافی تیمور گرگین شاعر گیلکی

تیمور گرگین متولد سال ۱۳۱۳ در روستای چولاب کوچصفهان روزنامه‌نگار، پژوهشگر، طنزپرداز، شاعر و ترانه سرای بزرگ می باشد او از طایفه چولاب بوده و دوران کودکی را در روستای چولاب گذراند. پدرش «ملا کاس آقا چولابی» از مرثیه‌سرایان معروف در روستاهای رشت آباد و چولاب بود.

تیمور گرگین طنزپرداز، شاعر معاصر و ترانه سرای کشورمان میباشد که به علت بیماری و کهولت سن روز پنجشنبه گذشته از دنیا رفت. اشعار و آثار و شعر خوانی های وی سال ها مورد توجه مردم بود.

تحصیلات

ایشان دارای گواهینامه درجه یک هنری (معادل دکتری) در رشته شعر را سال ۱۳۹۹ از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود

بیوگرافی تیمور گرگین شاعر گیلکی

همسر و فرزندان تیمور گرگین

وی بعد از درگذشت همسرش در خمام ساکن گشت، از جمله شاعرانی بود که تحولی در ترانه‌سرایی گیلکی ایجاد نموده و از او با اسامی مستعاری همچون مورچه رشتی، مولای رشتی و بی‌مخ میرزا، مطالبی با درون‌مایه‌ی طنز منتشر گردید.

سوابق

مرحوم گرگین مقطع ابتدایی را در دبستان رودکی رشت، سیکل اول دبیرستان را در مدرسه نوربخش، دیپلم را دبیرستان شاهپور گذراند و از سال ۱۳۲۸ نویسندگی و شاعری را آغاز کرد و از ۱۳۳۴ برای رادیو ایران ترانه سرایی کرد.نخستین کار او در سال ۱۳۲۸ “مورچه رشتی” نام داشت که در نشریه چلنگر چاپ شد و معروفترین ترانه اش”بنفشه گل” توسط ناصر مسعودی اجرا شده است.

ستاره‌های کور، مجموعه شعر ، تیره روز، شعر و نوول، طاغوت در تابوت مجموعه شعر،چهار دیوان دختر رشتی (دو بیتی گیلکی)، درخشان‌ترین شاهکارهای شعرا،گلبانگ گیلان، امروز چه کسی می‌تواند شاعر باشد؟، سروده‌های کودکان‌و چگونه بنویسیم تا ایراد نگیرند؟ از کتاب‌های به جای مانده‌ی تیمور گورگین است.

«پاچ لیلی»، «بنفشه گل»، «ایشاره»، «ستاره من»، «کشتی عاشق»، «آب طلا»، «دختر بهار»، «خانم گوله»، «تی عاشقم»، «افسوس»، «فریاد ماهیگیر»، «سفر»، «عروس زیباکنار» و «مهتاب شب» از سروده‌های اوست.

بیوگرافی تیمور گرگین شاعر گیلکی

روزنامه نگاری

گرگین از سال ۱۳۴۲ تا ۱۳۷۱ به عنوان نیروی رسمی در موسسه و روزنامه اطلاعات و از سال ۱۳۷۱ هم به مدت شش سال با روزنامه همشهری همکاری کرد. اشعار گیلکی او در سال ۴۱ و ۴۲ در مجله پیام نوین چاپ با اسامی مستعاری چون مورچه رشتی، مولانا رشتی و بی‌مخ میرزا به چاپ رسید.

بیوگرافی تیمور گرگین شاعر گیلکی

همچنین مجموعه شعر «ستاره های کور»، «تیره روز»، «شعر و نوول»، «طاغوت در تابوت»، «چهار دیوان دختر رشتی (دو بیتی گیلکی) »، «درخشان‌ترین شاهکارهای شعرا»، «گلبانگ گیلان»، «امروز چه کسی می‌تواند شاعر باشد؟»، «سروده‌های کودکان» و «چگونه بنویسیم تا ایراد نگیرند؟ » از کتاب‌های تیمور گورگین است.

بیوگرافی تیمور گرگین شاعر گیلکی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا