اخبار

ماجرای خشک شدن دریای خزر با اقدامات عالیجناب پوتین

سکان نیوز: درویش، فعال محیط زیست در اظهارنظری جنجالی درباره اقدام مخرب و بحث برانگیز روسیه درباره دریای خزر دست به افشاگری زد.

افشاگری درباره اقدام جنجالی عالیجناب پوتین در خزر

محمد درویش:

* باید خود را برای یک پهنه فرسایش بادی، چشمه تولید گرد و خاک و نمک بزرگ در استان‌های شمالی آماده کنیم.

* ماجرای عقب‌نشینی تراز آب خزر که شواهد آن در سواحل استان‌های شمالی کشور مشهود بود با واکنش رئیس سازمان محیط زیست همراه شده و سلاجقه از دلایل اصلی این مساله به اقدام روسیه برای بستن ورودی رود ولگا اشاره کرده است.

ماجرای خشک شدن دریای خزر با اقدامات عالیجناب پوتین

* کشورهایی چون جمهوری آذربایجان، ایران، ترکمنستان، قزاقستان و روسیه به عنوان پنج کشور دارای مرز مشترک در حاشیه خزر باید در کنوانسیون مشترکی که به امضا رسانده‌اند، تمامی موارد مربوط به حیات در این منطقه را با جزئیات مورد پافشاری قرار دهند.

* الان در کشور ما که ده‌ها رودخانه از البرز شمالی وارد خزر می‌شود، تقریبا روی همه این رودها، ده‌ها و بلکه صدها سد ساخته شده و همچنین با کانال‌های زه‌کشی، عملا اگر به کنار پای‌آب این رودها در رودها در اترک و گرگان‎‌رود مراجعه کنیم، یک قطره آب هم وارد خزر نمی‌شود.

* مثلا از سدی که در بالادست در استان خراسان شمالی احداث شده گرفته تا استان گلستان روی رودها سدسازی صورت گرفته است. در استان مازندران به همین ترتیب و استان گیلان نیز در سفیدرود، عملا هیچ آبی وارد خزر نمی‌شود. از بس که ما در بالا دست در منجیل، استان اصفهان و کردستان سدسازی کردیم، میزان آب ورود از این نواحی به خزر به صفر رسیده است. به همین ترتیب، ترکمنستان، آذربایجان و قزاقستان نیز همین اقدام را کرده و اجازه نمی‌دهند تا آب شیرین‌شان وارد خزر شود.

* منبع آب واقعی که باعث حیات خزر بود، ولگا رود را داشتیم. این رودخانه عظیم بالغ بر ۹۳۰ میلیارد مترمکعب آورد سالانه دارد که اگر آن را با کارون-به عنوان بزرگترین رودخانه ایران-با میزان آورد سالانه ۱۴ میلیارد مترمکعب مقایسه کنیم به بزرگی آن پی خواهیم برد.

* طبق شنیده‌ها، روسیه بیش از هزار سد در حال احداث روی ولگا دارد و چشم‌انداز درازمدت این رودخانه این است که روس‌ها نیز در تلاشند تا حتی یک قطره آب وارد خزر نشود.

* آینده، اصلا یک آینده روشنی در خزر نیست. ما باید خود را برای یک پهنه فرسایش بادی و چشمه تولید گرد و خاک و نمک بزرگ در استان‌های شمالی آماده کنیم. قزاقستان خیلی زودتر از ایران نسبت به این مساله هشدار داده است.

* باید دید که روس‌ها می‌توانند از جنگ اوکراین خلاص شوند یا خیر؟ چرا که در حال حاضر که روس‌ها بودجه سنگینی برای پروژه‌های سدسازی نیاز دارند و نمی‌توانند وامی هم از بانک جهانی بگیرند. به همین دلیل نیز سرعت ساخت این سدها خیلی کم شده است. اگر روسیه از بحران جنگ اوکراین خلاص شود، سرعت خشک شدن خزر افزایش خواهد یافت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا