اخبار

مجازات نمره منفی گواهینامه چیست؟

همشهری آنلاین: براساس ماده ۷ قانون رسیدگی به تخلفات راهنمایی و رانندگی و در جهت کاهش جرایم حادثه‌ساز، مأموران پلیس راهور می‌توانند در حدود وظایف و اختیارات تعیین شده، علاوه بر صدور قبض جریمه به صورت تسلیمی یا ثبت تخلف توسط دوربین، گزارش تخلفات حادثه‌ساز را با ذکر شماره و نوع گواهینامه راننده به اداره راهنمایی و رانندگی مربوطه ارسال کنند. این نمره منفی برای گواهینامه، نه پلاک، لحاظ می‌شود تا تبعات رانندگی پر خطر برای راننده ثبت شود. با انباشت این نمرات منفی، محدودیت‌هایی متوجه راننده خواهد شد.

کدام تخلفات رانندگی دارای نمره منفی است؟

۲۰ تخلف شامل ثبت نمره منفی برای راننده متخلف است، تخلفاتی مانند رانندگی با سرعت بیش از ۵۰ کیلومتر از سرعت مجاز تعیین شده، سبقت غیرمجاز، حرکت مارپیچ، عبور از چراغ قرمز، مصرف مشروبات الکلی و … از جمله این موارد است. در ادامه ۲۰ تخلفی که شامل نمره منفی گواهینامه می‌شوند را به تفکیک نوع وسیله ذکر کرده‌ایم.

مجازات نمره منفی گواهینامه چیست؟

مجازات نمره منفی برای رانندگان متخلف چیست؟

اما تجمیع نمرات منفی در نهایت چه عواقبی برای راننده به همراه خواهد داشت؟ جانشین رئیس پلیس راهو فراجا درباره این موضوع گفت: اگر نمرات منفی جمع شود در بار اول به ۳۰ نمره برسد، گواهینامه راننده متخلف به مدت سه ماه ضبط می‌شود. این موضوع از طریق پیامک به فرد متخلف اعلام می‌شود و این فرد باید با مراجعه به پلیس راهور، گواهینامه‌اش را تحویل دهد، علاوه بر آن مبلغی را نیز به عنوان جریمه پرداخت کند.

وی ادامه داد: پس از سه ماه گواهینامه دوباره به این فرد تحویل داده می‌شود. این ‌بار اگر مجموع نمره منفی به ۲۵ نمره برسد، گواهینامه به مدت شش ماه توقیف می‌شود و دوباره همان روند ارسال پیامک و تحویل گواهینامه و جریمه نقدی وجود دارد.

ابطال گواهینامه در صورت به حد نصاب رسیدن نمرات منفی برای بار سوم
وی ادامه داد: پس از شش ماه که گواهینامه به فرد متخلف تحویل داده شد، این‌بار شرایط متفاوت‌ خواهد بود. در واقع اگر راننده‌ای همچنان به رانندگی پر خطر خود ادامه دهد و باز هم مرتکب تخلفات حادثه‌ساز شود و جمع نمرات منفی گواهیناه‌اش به ۲۰ برسد، این‌بار گواهینامه او برای یکسال ضبط می‌شود و پس از یکسال هم دیگر گواهینامه به او پس داده نخواهد شد، بلکه باطل می‌شود. بعد از آن هم باید مراحل عادی دریافت گواهینامه را طی کرده و دوباره برای دریافت آن در کلاس‌های آموزشگاه‌ها شرکت کرده و آزمون دهد. طبیعتا شخص متخلف نمی‌تواند در این یک سال جهت دریافت گواهینامه اقدام کند.

جانشین رئیس پلیس راهور فراجا درباره اینکه چرا گواهینامه فرد همان لحظه باطل نمی‌شود، اظهار کرد: این موضوع برای این است که فرد بلافاصله نسبت به دریافت گواهینامه اقدام نکند، در واقع محرومیت یکساله از دریافت گواهینامه و رانندگی جزو مجازات‌هایی است که برای رانندگان پرخطر پیش‌بینی شده است.

حسینی درباره اینکه اگر فردی در طول توقیف گواهینامه‌اش اقدام به رانندگی کند، چه خواهد شد، گفت: اگر فردی چه در طول مدت سه ماه، چه در طول مدت شش ماه و چه در طول مدت یکساله اقدام به رانندگی کند، در واقع مرتکب تخلف رانندگی بدون گواهینامه شده و اگر در این مدت تصادف کرده یا دچار مشکلی شود، شامل مسئولیت کیفری نیز خواهد بود، ضمن اینکه بیمه نیز از او حمایت نخواهد کرد. رانندگی این افراد در طول مدت توقیف گواهینامه ممنوع است.

بهتر است قبل از غافلگیر شدن از تجمیع نمرات منفی و ضبط یا ابطال گواهینامه، با استعلام نمره منفی گواهینامه، از نمره گواهینامه خود مطلع شوید و برای پاک شدن آن تلاش کنید.

نمره منفی گواهینامه چگونه پاک می‌شود؟
وی درباره نحوه پاک شدن نمرات منفی گواهینامه نیز گفت: در صورتی‌که متخلف به مدت شش‌ماه از زمان ارتکاب آخرین تخلف منجر به نمره منفی، مرتکب هیچ‌یک از تخلفات راهنمایی و رانندگی نشود تمام نمره‌های منفی ناشی از تخلفات ارتکابی گذشته پاک می‌شود و تخلفات بعدی وی به عنوان تخلف اول او محسوب خواهد شد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا