روانشناسی و موفقیتسبک زندگی

جملات انگیزه بخش برای ماندن در مسیر تلاش و موفقیت

در عصر کنونی که همه چیز سرشار از سرعت و گیجی است چقدر خوبه که بتونیم از عصاره زندگی افراد موفق استفاده کنیم. عصاره زندگی یه فرد موفق همون جملاتی هست که در مورد موفقیت میگه. این افراد با جملات انگیزه بخش به راحتی به تو کمک می کنند تا با دیدی که خودشون از موفقیت دارن و اون رو خودشون پیمودن، به تو بگن که کی و چطوری و چرا می رسی. وقتی احساس کردی که دیگه داری کم میاری و عبارت های فلج کننده ذهنی ات مثل « من نمی تونم » یا « برای من نمیشه » یا « من با بقیه فرق دارم » یا « چرا نرسیدم! » به ذهنت رسید خوبه که این صفحه رو به یاد داشته باشی و جملات انگیزه بخش افراد مشهور رو بخونی و اون ها رو یادداشت کنی و حتی جلوی چشمت قرار بدی. مطمینم وقتی میبینی که چقدر در این مسیر طبیعی داری پیش میری خوشحال و پر انگیزه هم میشی.

جملات انگیزه بخش برای ماندن در مسیر تلاش و موفقیت

صحبت از انگیزه شد .. اگر دوست داشتی در انتها روشی برای پیدا کردن انگیزه برای کارهای حال گیر برات نوشتم و امیدوارم بتونی ازش استفاده کنی و ببینی چقدر هم میشه لذت برد و کارها رو تموم کرد. همون کارهایی که بارش روی دوشت سنگینی می کنه.

در مورد جملات انگیزه بخش که در این مطلب به خدمت چشم مبارک شما آورده ام .. دقت کن که ترجمه ها خیلی روان و جوری هست که عمق مطلب رو به زبان فارسی برسونه. تلاش کردم مفهوم اصلی جملات این عزیزان رو براتون بنویسم و البته جایی اگر لازم بوده نمکی زدم تا خوشمزه تر بیاد.

جملات انگیزه بخش برای موفقیت: کار سخت کلید اصلی شهرت و موفقیت

در این بخش لیستی از جملاتی رو می نویسم که بهت کمک می کنه بتونی به باور کار سخت ایمان بیاری.


مولا علی امیرالمومنین علیه السلام:‌کسی که نهایت تلاشش رو در کاری به پیش بگیره یا به بخشی از اون میرسه یا به همه اش..

مولاعلی علیه السلام که معرف حضور مبارک همه مون هستن. سلام و درود خدا بر ایشون. ولی تنها چیزی که همیشه منو امیدوار می کنه به این که کارم داره نتیجه میده اینه که میدونم این جمله رو حضرت علی علیه السلام در نهایت علم خودش بهمون گفته. یعنی تو تلاش کنی محاله نرسی!


میکل آنژ میگه: اگر مردم می دونستن من برای این که به اینجا برسم چقدر تلاش کردم .. این جایگاه رو فوق العاده نمی انگاشتند!!

میکل آنژ مشهور رو هم میشناسید که .. همون مجسمه ساز عالی! البته هنرهای ایشون طبق ویکی پدیا نقاشی، پیکرتراشی و معماری بوده! خب اثرات هنری خیلی زیادی داره که شهرت پیدا کرده. حرفش هم اینه …شاید فکر میکنید من فوق العاده ام .. ولی اگر بدونی چقدر تلاش کردم تا به خلق این آثار رسیدم فکر نمی کردین من نابغه ام!! ایشون مجرد بوده و قاعدتا فرزندی هم نداره اما ماشالله ۸۸ سال عمر کرده و بعد رفته به دیار نقاشی های جذاب تر .. دیار باقی


مایا آنجلو میگه: بهترین کاری که می تونی کنی اینه که نهایت قدرت و تلاشت رو بکار بگیری و البته به بیشتر دانستن هم بپردازی! وقتی بیشتر یاد گرفتی اون موقع بازم بیشتر کار کنی!

مایا اَنجلو هم شاعر خواننده و خاطره نویس و بازیگر و البته یک فعال حقوق مدنی هم بوده! خب همه این کارها و درخشیدن قطعا برای یه خانوم اون هم با وضعیتی که ایشون داشته اونم توی اوج زمان های نژاد پرستی .. بنظرم بهترین شاهد برای ماست که نباید نا امید باشیم و نباید دست از تلاش برداریم. حرف ایشونم ماهیتش اینه که باید تلاش کنی و تلاش کنی و بازم یاد بگیری و بازم تلاش کنی و تلاش کنی و این چرخه ادامه داره .. ایشون دوبار ازدواج کرده و یک فرزند هم دارن. فکر میکنم از میان آثار مایا آنجلو « به نام من خودت را جمع‌وجور کن » از همه جذاب تر باشه!


پله میگه: موفقیت آسون نیست! پشتکار، یادگیری، مطالعه، فداکاری و مهمتر از همه عشق به کاری است که انجام می دهید یا یاد می گیرید برای این کار خیلی نیازه!


مارگارت تاچر میگه: من کسی رو نمیشناسم که بدون کار سخت به جایی رسیده باشه!


سام یوینگ میگه: «سخت‌کوشی شخصیت افراد را برجسته می‌کند: برخی آستین‌هایشان را بالا می‌برند، برخی دماغ‌شان را بالا می‌برند ‌( غرور! ) و برخی اصلاً بالا نمی‌آیند.»


دن والدشمیت میگه: چیزی که شما برای موفقیت نیاز دارید! (‌به قول خودش موفقیت ظالمانه  ) اینه که در مسیر مستمر موفقیت باشید و این هم خودش یعنی زندگی و تلاش بر پایه یک نظم و انظباط!


استیون کینگ میگه: استعداد از نمک خوراکی ارزون تره! چیزی که فرد موفق از غیر موفق رو جدا میکنه تلاش و پشتکاره یعنی کار سخت!

و اما آقای استیون کینگ دیگه حجت رو بر همه تموم کرده! به قول ویکی ایشون خالق بیش از ۲۰۰ اثر در گونه‌های وحشت، خیال‌پردازی، ماوراءالطبیعه، تعلیق، جنایی، علمی تخیلی و رمانهای فانتزی است. میگه استعداد رو باید بیخیال بشی و اصلا روش حساب نکنی و نگی که مثلا من ال و من بل! یا فلانی جیمبل!! تو فقط باید کار کنی اونم سخت! مطمین باش می رسی. ایشون ازدواج کرده و ۳ بچه هم داره!.


مالکوم گلدول میگه: کار سخت زمانی معنی دارد که تو به کارت علاقه نداشته باشی یا اصلا کارت معنایی نداشته باشه! اما وقتی کار تو معنا دار شد تلاشت به جایی میرسه که نهایت دو دستمالی می رقصی   { خیلی خودمونی ترجمه کردم جملاتش رو  }

مجله تایم سال ۲۰۰۵ ایشون رو جزو ۱۰۰ فرد برتر با نفوذ معرفی کرد! خب ایشون کتابهای جالب بین المللی داره که از طرف خیلی ها هم نقد شده. البته یک عده ای هم بهش میگن نویسنده خطرناک!! ولی بنظرم حرفش خیلی حقه! میگه درسته که میگیم کار سخت کنید تا برسید به هدف تون ولی وقتی که به کارت علاقه داری سختی معنی نداره! یادمه حضرت مولا علی علیه السلام هم جمله ای داره مبنی بر این که: بهترین لذت کار است!


محمد علی کلی میگه: مبارزه های برنده یا بازنده خارج از مسیر یا وقتی جلوی چشم تماشاگران نبود .. انقدر انجام شد تا این که به این موفقیت ها در مقابل دیگران رسیدم.


دیل کارنگی میگه: بسیاری از کارهای مهم جهان توسط افرادی انجام شده که اون ها وسطای راه فکر می کردن واقعا اصلا این کارها شدنی نیست! ولی خب شد!


وینس لومباردی میگه: تنها جایی که موفقیت مقدم بر کار است توی فرهنگ لغت هاست!

ایشون خدابیامرز یکی از بهترین مربیان راگبی آمریکا بود و جمله ای دیگه هم داره که میگه:‌«برندگان هرگز کنار نمی‌کشند و کسانی که کنار می‌کشند، هرگز برنده نخواهند شد.»! خب نکته جالب اینه که فقط توی فرهنگ لغت ها اول معنی موفقیت رو نوشتن و بعد کار! میگه تنها جایی که اول موفقیت بعد کاره اون تو فرهنگ لغته. تو تا کار نکنی موفق نمیشی!


کالین پاول میگه: هیچ رازی برای موفقیت وجود ندارد. این موفقیت نتیجه آمادگی، کار سخت و درس گرفتن از شکست است.

کاری به افکار ایشون ندارم که میگن به خاطر برخی از صحبت های ایشون آمریکا به عراق حمله کرد! ( در موردش تحقیق نکردم صرفا خوندم. ) اما حرفش حرف بسیاری از افراد موفق هست. البته که ایشون کتاب مشهوری داره و خب وزیر خارجه امریکا هم بوده. ولی از همه چیز گذشته جمله ش طلاست و برای تکرار عالی! کار سخت و درس گرفتن از شکست راه موفقیته! پس نترس و برو جلو


آلبرت انیشتین میگه:‌ برای موفقیت تلاش نکنید، بلکه سعی کنید با ارزش باشید.

این یه نکته بسیار ظریف داره. در واقع انیشتین داره میگه تلاشی که سودی به حال کسی نداره فایده ای نداره و تو رو جایی نمی رسونه! اگر بین کار سخت و کاری که ارزش داره میخوای یکی انتخاب کنی روی کاری که ارزش داره تمرکز کن. اینطوری کارت حتما به بار میشینه.


وینستون اس. چرچیل میگه: موفقیت اینه که از یه شکست به شکست دیگه برسی ولی همچنان اشتیاقت رو حفظ کنی!

بنظرم وینستون اس. چرچیل میخواسته بگه که اگر در شکست های متعدد همچنان انگیزه داشته باشی اون انگیزه و تلاش می تونه تو رو به جای دلخواهت برسونه. نظر تو چیه؟


کوکو شنل میگه: وقت خودتون رو صرف ضربه زدن به یه دیوار نکنید به امید این که اون دیوار رو تبدیل به یه در کنید!

در واقع ایشون میخواد بیشتر این رو بگه که، بجای اینکه لقمه رو دور سر خودت بچرخونی از ساده ترین راه ها استفاده کن! یا اینکه برای موفقیت دست از کارهای غیرمعمول بردار یا این که سعی کن هرچیزی رو از راه اصالتش بجویی! دیوار باید دیوار باشه! تو یه جای دیگه در بساز. البته این گفته اصلا به معنی دست برداشتن از حذف موانع نیست.


آلبرت انیشتین میگه: اگر A در زندگی موفقیت آمیز باشد، A برابر است با x به اضافه y به علاوه z. در این فرمول X کار است. y بازی است. و z دهانت را بسته نگه می‌دارد.

انیشتین داره اینجا فرمول ۳ گانه موفقیت رو میگه که بنظرم منظورش از پلی یا بازی همون لذت بردن از کارهستش! ولی Z رو خیلی حق گفت! میگه دهنت رو ببند تا به موفقیت برسی! شاید تو هم منظور دیگری از جمله انیشتین داری! برام می نویسی؟


تئودور روزولت میگه:‌ شکست خیلی سخته ولی بدتر از اون اینه که تو برای موفقیت تلاشی نکرده باشی!

یه جورایی میشه گفت شکست رو میشه توجیه کرد و تحملش کرد! اما عدم تلاش برای موفقیت رو هرگز! هرگز! هرگز!

این خودش به مثابه بدترین شکست از نوع غیر قابل تحمل و چشم پوشی است.


انیشتین دوباره میگه: اگر به دنبال یه زندگی شاد زندگی تون رو به اهداف گره بزنید نه به مردم و چیزها!

خیلی حق میگه! چون کنترل چیزها و مردم واقعا توی دست تو نیست! حتی اگر بعد از یک تلاش طولانی بتونی یکی رو بدست بیاری هیچ تضمینی نیست که بتونی نگهش داری! یا بمونه! یا ازدست نره! ولی اهداف همیشه دست پیدا کردنی هستن و خب این تضمین میکنه که تو خوشحال میشی.


ویلیام جیمز میگه: نگرش ما در ابتدای هر کار سخت بیش از هر چیز دیگری روی موفقیت ما تاثیر داره!

ویلیام جیمز یک فیلسوف امریکایی بودن که خب از یک فیلسوف انتظار داریم چنین جمله حقی بگه! چون نگرش های ما و دیدگاه های ما روی خیلی چیزها اثر داره. نگرش دو نفر اگر به یک چیز متفاوت باشه .. اون دو نفر یک نتیجه درست و شبیه به هم نخواهند گرفت! این رو همیشه یادت باشه که تو با دیدگاهت میتونی خیلی چیزا رو عوض کنی.


کنفوسیوس میگه:‌موفقیت به آمادگی قبلی بستگی دارد، و بدون چنین آمادگی، قطعا شکست وجود دارد.

بنظرم هدف ایشون از بیان این جمله اینه که تو هر چقدر هم که برای انجام کاری شوق داشته باشی و اون ایده به ذهنت یه دفعه ای خطور کرده باشه! در عین حال نباید بی گدار به آب بزنی و بایست مقدماتی رو فراهم کنی.


ادیسون هم حرف قشنگی میزنه:‌ بزرگترین ضعف ما در تسلیم شدن است. مطمئن ترین راه برای موفقیت همیشه این است که فقط یک بار دیگر تلاش کنید.

هدف ایشون از این گفته تنها و تنها اینه که باید شکست ها رو بپذیریم که این ها در راه موفقیت وجود دارند و موفقیت یه جاده راست نیست! ولی تلاش های مجدد هست که تو رو به نتیجه می رسونه! بالاخره می رسونه.


هرمان ملویل میگه: شکست در اصالت بهتر از موفقیت در تقلیده!

خب ایشونم حرف بسیار عمیقی زده! یعنی میگه اگر بتونی طرحی نو در اندازی و مدام توش شکست بخوری تا بتونی از خودت یه ایده جدید بدی و اون رو به موفقیت برسونی خیلی بهتر از اینه که کپی دیگران باشی و موفق باشی! حرف جدید چی داری بزنی؟


اپرا وینفری میگه: من به شکست اعتقادی ندارم. اگر از این روند ( یعنی تلاش برای موفقیت ) لذت ببرید دیگه شکستی معنا نداره!

جمله اپرا خیلی واضح بود! در واقع شما وقتی با عشق کار میکنی و از مسیر لذت می بری دیگه شکستی معنی نداره! بن بستی معنا نداره. تو همه چیزهای خوب و ناخوش رو جزیی از پروسه لذت بخش کارت می دونی. پس ببین چقدر مهمه عاشق کارت باشی.


روی تی. بنت، میگه: موفقیت این نیست که چقدر بالا رفتی! در واقع موفقیت اینه که چقدر اثر ارزشمند تو خلقت بنا کردی!

جمله بسیار مهمی بود. در اصل به معنای موفقیت در دنیا توجه داره. یعنی میگه یه فرد موفق این نیست که صرفا مشهور شه و فقط برای خودش جمع کنه. موفق کسی هست که داره تاثیرات با ارزش توی زندگی خلق می کنه. راستی من و تو توی کارمون چقدر داریم معنی و ارزش خلق می کنیم؟


جملات انگیزشی برای شغل شما: خود را باور داشته باشید

در ادامه این متن میخوام به یک سری جملات انگیزه بخش بپردازم که کمک می کنه موتور محرکه فعالیت برای شغلت رو خوب روشن نگه داری.


سوزان ال. تیلور میگه: هر آنچه در مورد خودمان و توانایی‌هایمان باور داشته باشیم، برای ما محقق می‌شود.

یعنی تو تنها از باورهات قدرت میگیری یا حتی شکست میخوری! اون ها رو درست کن. به همه چی می رسی.


جرج برنارد شاو میگه: افرادی که می گویند این کار نمی تواند انجام شود، نباید کار کسانی را که این کار را انجام می دهند قطع کنند.

ایشون داره فقط میگه لزوما نظر اون ادم های نا امید کننده صرفا به خودشون ربط داره! تو کارت رو انجام بده.


نیچه میگه:‌ کسی که می‌خواهد روزی پرواز را بیاموزد، ابتدا باید ایستادن، راه رفتن، دویدن، بالا رفتن و رقصیدن را بیاموزد، نمی‌توان برای پرواز پرواز کرد.

بنظرم که جمله سنگینی بود و به اهمیت توالی و حرکت گام به گام اشاره داره. یعنی تو تا جزییات و مقدمات پرواز رو یاد نگیری نمی تونی بپری! تو باید بدونی کارت به چی نیاز داره و گام به گام از صفر شروع کنی. هی یاد بگیری و پیشرفت کنی تا به مرحله نهایی خودت برسی.


توماس پین میگه:‌ هر چه درگیری سخت تر باشد، پیروزی باشکوه تر.

آیا این جمله گهربار نیازی به توضیح داره؟‌ در اصل داره میگه اگر سختی های رسیدن به موفقیتت زیاده .. شاد باش که پیروزی شکوهمندانه تر و دل انگیزتری رو تجربه می کنی.


دکتر مای جمیسون میگه :‌ هرگز توسط تصورات محدود دیگران محدود نشوید.

حقیقتا ما انسان ها بسیار اثر پذیر هستیم. دقت کنیم که نظرات دیگران حتی اگر اشتباه باشند روی ما تاثیر حقیقی میگذارن. یعنی وقتی یکی میگه نمیشه! حتی اگر شدنی باشه ولی تو حرفش رو باور کنی .. واقعا نمیشه! شاید یکی از علت های موفقیت که میگن به کسی نگو چی تو کله ات میگذره همین باشه.


آرتور اش میگه:  از جایی که هستید شروع کنید. از آنچه دارید استفاده کنید. آنچه می توانید انجام دهید.

ایشون هم میخواد بگه تو فقط شروع کن! بقیه اش درست میشه. درست مثل حدیث گهرباری که داریم که میگه اگر به کمی چیزی که میدونی عمل کنی هرچی نمیدونی بهت یادداده میشه.. این هم داره به همین موضوع اشاره می کنه. ولی مشکل خیلی ها که موفق نمیشن میدونی چیه؟ چون عمل نمی کنن به اون چیزی که بلدن! فقط دنبال جمع کردن و تلنبار کردن آگاهی اند!


هدی کتان میگه:‌ لحظه ای که تصمیم می گیرید کاری را که دوست دارید انجام دهید، یک برنامه زندگی برای خود و انتخاب شغلی انجام داده اید.

بنظرم منظور نهایی این حرف این باشه که کسی که کاری رو که دوست داره با پشتکار انجام میده می تونه حسابی ازش پولسازی کنه!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا