جهانگردیگردشگری

مدرسه یونانی فنر استانبول کجاست ؟

مدرسه یونانی فنر از جمله مدارس ارتدوکس یونانی می باشد که در ارتفاع بسیار زیاد به کل محله فنر اشراف داشته و قدمت ساخت آن به سال 1454 برمی گردد که افرادی برجسته از خانواده های یونانی، بلغاری و امپراطوری عثمانی در این مدرسه به تحصیل پرداخته اند.

مدرسه یونانی فنر استانبول

مدرسه یونانی فنر استانبول (ترکی: Özel Fener Rum Lisesi ve Ortaokulu) از بهترین و محبوب ترین جاذبه های قدیمی منطقه فنر و بالات بوده که با داشتن معماری و طراحی بسیار جذاب خود هر بیننده ای را مجذوب خود می سازد.

امروزه محله ی ارتدکس نشین فنر در شهر استانبول با توجه به خانه های قدیمی و زیبا با کلیساهای منحصر به فرد خود توانسته است نظر و توجه بسیاری از مسافران و توریست ها از اقصی نقاط جهان را به خود جلب کرده و در سال های اخیر به عنوان نقطه عطف برای کسب و کار و فرصت های جدید شناخته شده است. به گونه ای می توان گفت در اکثر ایام از سال شاهد تردد مسافران و گردشگران بیشمار در این منطقه قدیمی می باشیم، با ما همراه شوید تا با این مدرسه یونانی بیشتر آشنا شوید.

مدرسه یونانی فنر استانبول کجاست ؟

مدرسه یونانی فنر استانبول از جمله مدارس ارتدوکس یونانی می باشد که در ارتفاع بسیار زیاد به کل محله فنر اشراف داشته و قدمت ساخت آن به سال ۱۴۵۴ برمی گردد که افرادی برجسته از خانواده های یونانی، بلغاری و امپراطوری عثمانی در این مدرسه به تحصیل پرداخته اند. طراحی و معماری این ساختمان باشکوه به گونه ای می باشد که می توان به راحتی سبک معماری دوران ارتدوکس را در آن مشاهده نمود که امروزه طبق قوانین، برنامه درسی کامل کشور ترکیه در این مدرسه اعمال شده و برخی از موضوعات یونانی در آن آموزش داده می شود.

مدرسه یونانی فنر در منطقه فاتیح قرار دارد و با رنگ قرمز معماری گنبدی خود جلب توجه می کند. این دبیرستان همچنین با نام مدرسه قرمز به دلیل ساخت آن از آجرهای قرمز آورده شده از فرانسه ساخته و شناخته می شود که هم اکنون نیز از آن جهت تحصیل استفاده می نمایند.

 

این ساختمان علیرغم عملکردش به عنوان مدرسه ، به دلیل شکل قلعه مانند سایر ساختمان های مشابه به عنوان “پنجمین قلعه بزرگ اروپا” یاد می شود. گنبد بزرگ در بالای ساختمان به عنوان یک رصدخانه برای کلاس های نجوم استفاده می شود و یک تلسکوپ عتیقه بزرگ در داخل این بنای زیبا وجود دارد.

امروزه در این مدرسه تاریخی علاوه بر مدرسان ترک ۱۵ معلم یونانی نیز مشغول فعالیت می باشند این مدرسه مانند همه مدارس اقلیت ها ، آنچنان که طبق قانون اجباری است علاوه بر موضوعات یونانی ، برنامه درسی کامل ترکیه را نیز به کار می برد: زبان یونانی ، ادبیات و دین در این مدرسه مورد تحصیل واقع میگردد.

این بنا توسط معمار یونانی عثمانی کنستانتینوس دیمادیس طراحی و ساخته شده است که از برجسته ترین معمارهای قرن خویش نام بره می شود که اقدام به ساخت و طراحی این بنای عظیم تاریخی در شهر استانبول نموده است.

مدرسه یونانی فنر شهر استانبول هم اکنون به عنوان یکی از مطرح ترین جاذبه های گردشگری استانبول در قلب تاریخی این شهر است که روزانه مورد بازدید تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی قرار میگیرد.

محله فنر یکی از قدیمی ترین مناطق در استانبول بوده و به عنوان میراث فرهنگی یونسکو شناخته می شود از این رو برگزاری تورهای مسافرتی به این منطقه در سال های اخیر به دلیل تقاضای بسیار، افزایش یافته است. گردشگران می توانند با شرکت در تورهای مسافرتی مدرسه یونانی فنر در کنار بازدید از این مدرسه قدیمی فرصت بازدید از دیگر جاذبه های این منطقه را داشته باشند.

مدرسه یونانی فنر استانبول کجاست ؟

منبع : استانبول سرا

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا