رژیم و تغذیهسبک زندگی

مضرات آلو خشک و عوارض خطرناک خوردن زیاد آلو

آلو خشک یک خوردنی خوشمزه و پرطرفدار است که با تمام فوایدی که دارد نباید در خوردنش زیاده روی کرد زیرا مشکلاتی برایتان ایجاد میکند. همانطور که در بخش های قبلی و در بحث فواید آلو خشک مطرح شد آلو خشک غنی از فیبر است و شما می توانید آن ها را به دسر خود اضافه کرده و یا آب آن ها را مصرف کنید – اما به یاد داشته باشید که مقدارش را محدود کنید.
عوارض جانبی آلو خشک که در این پست راجع به آن بحث خواهیم کرد، می تواند کاملاً ناخوشایند باشد. و شما نمی خواهید آن ها را تجربه کنید. به مطالعه این بخش از سلامت بهتامگ ادامه دهید تا بدانید در مورد چه چیزی صحبت می کنیم.

اثرات جانبی و عوارض آلو خشک چیست؟

1. خطرات آکریلامید:

آلو خشک دارای غلظت بالایی از آکریلامید است که کارکینوژن و نوروتوکسین در نظر گرفته می شوند. آکریلامید به طور طبیعی در غذاهای طبیعی یافت نمی شود، به جز زمانی که در دماهای بالاتر از 100 درجه سانتی گراد پخته شوند. بنا به گفته سازمان غذا و کشاورزی، میزان آکرولامید مورد نیاز برای آسیب رساندن به نوروپاتیک حدود 500 برابر مصرف غذایی روزانه است.
بنابراین، مصرف کردن آلو خشک نسبتاً ایمن است. با این حال، کارکینوجنیسیتی یک نگرانی وجود دارد که وقتی که آلو خشک به میزان زیاد به به حیوانات آزمایشگاهی داده شد، بسیار سرطان زا هستند.

مضرات آلو خشک و عوارض خطرناک خوردن زیاد آلو

عوارض و اثرات جانبی آلو خشک

2. آلو خشک می تواند موجب اسهال شود:

فیبر نامحلول موجود در آلو منجر به اسهال و یا بدتر شدن اسهالتان می شود. به همین دلیل است که وقتی اسهال دارید باید از آن ها دوری کنید. همچنین موارد خاصی از افراد وجود دارند که اسهال را پس از مصرف آلو خشک و آب لیمو تجربه می کنند. این را می توان به خاصیت لاکساتیو موجود در آلو نسبت داد. آن ها لاکساتیوها طبیعی هستند، چون حاوی یک ترکیب لاکساتیوی به نام سوربیتول می باشند. بنابراین، دوز کنترل نشده و یا خوردن بیش از حد این میوه به راحتی می تواند منجر به اسهال شود. برخی منابع همچنین درباره عدم تحمل فروکتوز در بسیاری از افراد صحبت می کنند که می تواند منجر به گرفتگی عضلات شکم و اسهال شود. آلو خشک ها حاوی مقادیر زیادی شکر هستند که ممکن است باعث بروز چنین مشکلی شوند.

3. آلو خشک می تواند موجب افزایش وزن شود:

6 آلو خشک حاوی 137 کالری و 22 گرم شکر است. این مساله کمی بالاتر از این است. و مصرف یک فنجان آب آلوخشک شامل حدود 185 کالری است. با اینکه فیبر موجود در این میوه می تواند به کاهش وزن کمک کند اما مصرف افراطی اش می تواند اثر معکوس داشته باشد.
آلو خشک همچنین میزان گلیسیمیک بالایی است (میزان هر غذایی خاصی که میزان گلوکز فرد را افزایش می دهد). این به این معنی است که آلو خشک می توانند سطح قند خون شما را بالاتر از میوه های دیگر ببرند.

مضرات آلو خشک و عوارض خطرناک خوردن زیاد آلو

افزایش وزن با خوردن زیاد آلو

4. آلو خشک می تواند به مشکل وابستگی مُلینی کمک کند:

آلو خشک عمدتاً به عنوان مُلین مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال، افرادی که از یبوست رنج می برند نباید به آلو به طور کامل برای پاک کردن سیستم گوارشی خود تکیه کنند. این امر می تواند به وابستگی مُلین بعد از یک دوره خاص استفاده منجر شود که می تواند شرایط را بدتر کند و موجب مشکلات شود.

پیشنهاد به شما :خواص زیتون معجزه‌گر برای مردان و زنان

5. آلو خشک می تواند باعث گاز و نفخ شود:

آلوخشک حاوی کربوهیدرات پیچیده و شکری است که به طور کامل در دستگاه گوارش تجزیه نمی شوند. بنابراین وقتی قندها به کلون می رسند، باکتری ها شروع به تغذیه از این کربو هیدرات ها کرده اند.این باکتری ها مسئول گاز روده و باد هستند. این می تواند منجر به خارج کردن باد نیز شود. شما می توانید قبل از خوردن آلو که گاز روده را با شکستن کربو هیدرات ها پیچیده قبل از رسیدن به شکم شما کاهش می دهد، قبل از خوردن آلو به شما کمک کنید.

6. آلو خشک می تواند مدفوع را سیاه کند:

آلوخشک غنی از آهن است و مانند بسیاری از غذاهای غنی از آهن، اگر در حد افراط مصرف شوند، می توانند باعث تیره شدن مدفوع شود.
آلو خشک دارای مجموعه ای از عوارض جانبی خاص خود است، اما شما هنوز هم می توانید آن ها را به میزان متوسطی مصرف کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا